Efsane Geri Döndü!

  • 16.01.2024 12:54:34

“Güçlü makine, güçlü ortaklık ile pazara sunulur!”

2023 yılında yeni yatırımlar devreye alan Karyer-Tatmak, dünyaca ünlü yol makineleri üreticisi Dynapac’ın ürünlerini de Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyor. Şirket öte yandan bu yıl satışa sunmaya başladığı iş makineleri ve delme ekipmanları üreticisi Sunward ile büyük bir başarı yakalayarak önemli miktarda satışa imza attı.

Ülkemizin en köklü şirketleri arasında distribütörlerin ayrı bir yeri bulunuyor. Özellikle iş makinesi ve otomotiv alanında faaliyet gösteren, Türkiye pazarıyla yeni ürünleri buluşturan birçok firma, bugünkü endüstriyel hayatımızın şekillenmesinde ve gelişiminde büyük rol oynadılar. Bu firmalardan olan Karyer- Tatmak da iş ve inşaat makineleri alanında günümüze  kadar sayısız global ürünü kazandırmış, üstelik iyi bir iş ortaklığıyla sektöre rol model olmuş özel bir şirket olarak öne çıkıyor. Biz de şirketin üçüncü kuşak temsilcilerinden Begüm Yerdelen Özaslan ile bugünkü çalışmalarını konuştuk:

Şirketinizin geçmişinden kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle Karyer şirketimiz, 1953 yılından beri, 71 yıldır ağır inşaat ve iş makinesi sektöründe aktif olarak faaliyet gösteriyor. Dedemiz Zeki Yerdelen tarafından Ankara’da kurulan Karyer, maden makineleriyle ticaret hayatına başladı. Tatmak ise İstanbul menşeili bir şirket olarak öncesinde Tatko Holding bünyesinde faaliyet gösteriyordu. Ardından Yerdelen Ailesi olarak, şirketi tamamen devralarak Karyer-Tatmak olmak kaydıyla iki şirketle distribütörlük faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ettik.

“Biz mümessillikleri birer evlilik gibi görüyoruz. Güven, uyum ve karşılıklı anlayışın olduğu bir çalışma ortamı, başarı ve devamlılığı da beraberinde getiriyor”

Yeni markanız Dynapac ‘ın distribütörlüğü nasıl başladı?

1975 yılından beri Bomag markasının Türkiye distribütörlüğünü başarı ile sürdürdük. Fransız Fayat grubuna bağlı yol makineleri üreticisi marka ile  yollarımızı ayırıyoruz. Geçmiş 48 yılda bu markayı Türkiye’de pazar lideri yaptık ve nice başarılara imza attık. Ayrılığımızın ardından ise yine Fayat grubuna bağlı bir başka yol makineleri üreticisi Dynapac ile el sıkışarak Türkiye temsilciliğini üstlendik. Dünyanın en başarılı yol makinesi üreticilerinden Dynapac Türkiye’nin büyük yol müteahhitlerinin çok iyi bildiği ve kullandığı bir markadır. 48 yıldır yol makineleri satan, servis ve yedek parça hizmeti veren bir firma olarak, şirketimiz bu konuda piyasanın en tecrübeli firması konumundadır. Bu bakımdan Dynapac firması da partner olarak bizi seçti. Bir çok başka firmanın da Dynapac temsilciliğine talip olmasına rağmen marka Türkiye pazarında bizi tercih etti. Geçmiş yıllarda firmamızın yol makineleri sektöründe yakaladığı başarıyı Dynapac markası ile tekrar etmeyi hedefliyoruz.

“Dynapac’ın yol makineleri 1934 ten beri, 90 yıldır İsveç’te ve Almanya’da üretiliyor”

Dynapac nasıl bir marka küresel çapta hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor?

1934 yılında kurulan Dynapac, 90 yıl gibi sektörde az rastlanan bir süredir dünya çapında, alanında efsane bir marka olarak yoluna devam ediyor. Ürün yelpazesini İsveç’te ve Almanya’da üreten marka, sağlamlığı ve kalitesiyle yer aldığı her ülkede başarısını ortaya koyuyor. Özellikle serici kategorisinde bir çok seçeneği bünyesinde barındırıyor ve bu alanda oldukça iddialılar.

“Dynapac’ın toprak, asfalt, yama ve lastik tekerlekli silindirler ile asfalt finişerlerini 2024’ten itibaren pazara sunacağız”

Türkiye pazarında Dynapac’ın hangi ürünlerini sunacaksınız?

Bilindiği üzere yol yapım çalışmalarında önce toprak silindirler, ardından asfalt sericiler ve son olarak asfalt silindirler çalışarak yol tamamlanır.  Dynapac’ın bu operasyonu tamamlayan toprak, asfalt, yama ve lastik tekerlekli silindirler ile asfalt finişerlerini 2024 yılının ilk ayından itibaren Türkiye’de sunmaya başlayacağız.

Dynapac için nasıl bir hazırlık içerisindesiniz?

Türkiye’de zaman zaman farklı temsilciliklerle yer alan Dynapac, son birkaç yıldır temsil edilmiyordu. Bunun da bilincinden hareketle detaylı bir hazırlık içerisine girdik. Stok süreçleri ile ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Öte yandan pazarlama faaliyetlerimizi de hızlandırdık. Makineleri iyi tanımakla birlikte satış ve servis ekiplerimize yönelik eğitim süreçlerimiz olacak. Mevcut satış ekiplerimize ilave edeceğimiz yeni çalışma arkadaşlarımızla birlikte, satış ağımızı daha da güçlendireceğiz. 71 yıllık tecrübemizi de arkamıza alarak bulunduğu her ülkede efsane olmuş Dynapac’ı, Türkiye’de en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz.  

“Kendi bünyemizde İstanbul ve Ankara’da iki büyük servis istasyonuna sahibiz”

Yol makinelerinde servis desteği çok önemli. Dynapac için nasıl bir operasyon düşünüyorsunuz?

Karyer-Tatmak olarak teknik bilgi ve yetkinliğimize güveniyoruz. Köklü ve tecrübeli bir mümessil olarak rakiplerimizden en büyük farkımız, yetkili servisler yanında kendi servislerimizin de olmasıdır. Bu kapsamda İstanbul Tuzla’de ve Ankara OSTİM bölgesinde olmak üzere iki büyük servis istasyonuna sahibiz. Ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetkili servislerle birlikte çalışıyoruz. Yetkili servisin tıkandığı noktada ise kendi teknik ekiplerimizi ilgili bölgeye hızlıca gönderebilecek ve sorunu zamanında çözebilecek kapasitedeyiz. Bugüne kadar da bu sistemimizi sürdürdük. Kısacası servis konusunda da yerli ve milli bir yapıdayız diyebiliriz.

“Ulaştığımız tüm operatörlere Dynapac’ı anlatacağız”

Piyasada Dynapac’ın yaygınlaşması için hangi stratejiyi benimseyeceksiniz?

Elbette satış stratejileri de oldukça kritik ancak daha da önemlisi ürünü doğru anlatabilmemiz. Bu kapsamda kendi içimizde bir operatör ekibi kurmak ve ürünü onlar aracılığıyla anlatmayı hedefliyoruz. Burada da piyasada çalışan operatörler öne çıkıyor. Bir ürünü alan firmadan bağımsız olarak, ürünün uygulama esnasındaki gerçek kullanıcısı operatörlerdir. Özellikle asfalt serme operasyonundaki, operatör arkadaşlarımıza ürünümüzü tanıtmak, makineyi ve kullanım kolaylıklarını onlara aktarmak bizim önceliğimiz olacaktır. Bu çerçevede Dynapac ile kurduğumuz güçlü ortaklığı daha da güçlendirmek adına Türkiye’nin  bir ucundan diğer ucuna bir tanıtım faaliyeti içerisinde olacak ve ulaştığımız tüm operatörlere Dynapac’ı doğru aktaracağız.

“Sunward’ın fore kazık makineleri, teleskopik yükleyici, mini yükleyici ve kaya delicilerini pazara sunduk”

Türkiye’de bu yıl pazara sunmaya başladığınız Sunward için hangi noktadasınız?

Sunward markası ile ilişkimiz aslında yıllar evveline dayanır. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Merve Yerdelen Mehmet, İlk olarak 2012 yılında Sunward’ın Çin’deki fabrikasını ziyaret etmiş ve firma sahibi Dr. HI ile çok kapsamlı temaslarda bulunmuştu. Ürünlerin kalitesini yerinde izledik ve pazarda Çinli ürünlerin daha da yükseleceğini öngördük.  Çin menşeili ürünlerin pazarda kabul görmeye başlamasıyla birlikte de harekete geçerek anlaşmamızı yaptık. 9 ay önce pazara sunmaya başladığımız  Sunward’ın ilk olarak küçük ekskavatörlerini pazara sunduk. Ardından ise Fore Kazıklarının satışına başladık. 6 ay içerisinde 10 adet Fore Kazık makinesi satışı gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attık. Bu başarıda Sunward’ın son derece iddialı olduğu Fore Kazık makinelerinin kalitesi ile birlikte Karyer-Tatmak’ın pazar tecrübesi ve satış sonrası hizmetlerimizin kalite ve hızı büyük rol oynadı. Ayrıca Sunward’ın teleskopik yükleyici, mini yükleyici ve kaya delicilerini de pazara sunmaktayız. Markanın (Rock Drill) kaya delicileri 1943 yılından bu yana, yaklaşık 80 yıldır ürettiği ve çok iddialı olduğu bir üründür. Biz de bu ürünün Türkiye pazarında 2024 yılında çok ses getireceğine inanıyoruz. Sunward marka Kaya Delicilerin, sağlamlığı ve fiyat avantajı sektördeki müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ve yüksek ürün kalitesi ve buna rağmen sunduğumuz uygun fiyatları ile sektöre önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyoruz.

Mobil kırma eleme makinelerinde hangi marka ile yer alıyorsunuz?

Alman menşeili olan Doppstadt, dünyada birçok pazarda başarı elde eden büyük bir marka. Özellikle kütle ve biyokimya şirketleri ile entegre tesisler bu ürünleri tercih ediyor. Türkiye’de Doppstadt’ın yüksek ve düşük hızlı parçalayıcılarını pazara sunuyoruz.

Türkiye pazarına sunduğunuz diğer ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Elektrikli yol süpürme araçları ve kışla mücadele ekipmanları alanında Hırvatistanlı lider marka Rasco ile iddialıyız. Yüksek kalitesinin yanında fiyat avantajı ile de pazara hitap eden ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayan bir marka olarak öne çıkıyor. Biz de markanın hem dizel hem de elektrikli versiyonlarını pazara sunuyoruz. 

Forklift ürünlerinin Karyer-Tatmak için ayrı bir önemi bulunuyor. Bu alanda da sunduğunuz ürünler var mı?

Forklift pazarı bizim için hem nostaljisi olan hem de bu alandaki ihtiyacı gidermeyi görev saydığımız bir alan olarak önem taşıyor. Türkiyede ilk defa forklift üretimi yapmış bir firmayız, 1980 lerde Linde forkliftlerini kısmi üretimini de yapmıştık. Günümüzde ise Heli markası ile forklift pazarındaki ihtiyaçları karşılıyoruz. Hem sağlam, hem ideal fiyat performans dengesine sahip olan Heli’nin dizel ve lityum akülü forkliftleri ile lityum akülü transpalet seçeneklerini satışa sunuyoruz.

--------------

Dynapac Bölge Genel Müdürü Thierry Leder:

“Bu güçlü ortaklıkla hedefimiz, pazar lideri olmaktır”

Sektörde 25 yılı aşan tecrübeye sahip olan Thierry Leder, Dynapac olarak farklı sebeplerle bir süredir uzak kaldıkları Türkiye gibi önemli bir ülkeye, güçlü bir ortakla birlikte dönmekten duydukları memnuniyeti belirterek, “Tatmak-Karyer’in zaten Fayat Group ile yıllara dayanan bir ilişkisi vardı. Biz de güçlü bir ortak arayışındaydık ve bu fırsatı değerlendirdik. Her iki firma açısından da çok iyi bir başlangıç olacak. Bu güçlü ortaklıkla hedefimiz, orta vadede pazar lideri olmaktır” ifadelerini kullandı.

Dünyanın ilk tam elektrikli sericisi geliyor

Dynapac’ın geniş ürün hattında, bir yol inşasında ihtiyaç duyulan hemen tüm ekipmanlar yer alıyor. 1,6 tondan 4 tona kadar küçük tandem silindirler, 5 tondan 12,5 tona kadar tandem silindirler, en küçüğünden 25 tona kadar tek tamburlu silindirler, sayısız serici modeli, serici besleyiciler ve elle kumanda edilen hafif sıkıştırma ekipmanları müşterilere sunuluyor.

Araştırma ve geliştirmeye olan hassasiyetlerinin şirketin DNA’sından geldiğini vurgulayan Thierry Leder, ürün hatlarına birçok yeni modelin ekleneceğini, sadece bu yıl 4 yeni modeli pazara sunacaklarını kaydetti.

Thierry Leder, serici ürün grubunda, farklı bölge ve kullanım alanlarının ihtiyaçlarına uygun olarak bilgisayarlaştırılmış ve manuel kontrollü son derece geniş bir ürün yelpazesi sunduklarını belirterek, “Dünya değişiyor ve elektriğe yöneliyoruz. Ürün hattımızda zaten küçük elektrikli silindirlerimiz bulunuyor. Bununla birlikte, dünyada bir ilk olarak, ocak ayında ilk tam elektrikli sericimizi tanıtacağız. Son 2 yıldır, Avrupa’daki kilit müşterilerimizin şantiyelerinde test etmekte olduğumuz makinemiz verimlilik ve çevre anlamında büyük avantajlar sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Dana önce Atlas Copco bünyesinde yer alan Dynapac, 2017 yılında Fayat Group tarafından satın alınmıştı. Yol ekipmanları sektöründe Dynapac haricinde Bomag, Marini, Marini-Ermont, SAE, Secmair ve Breining markaları da Fayat Group bünyesinde faaliyet gösteriyor.

ETİKETLER 'Karyer Tatmak Dynapac Mümessili Oldu

İletişim Formu

or

For faster login or register use your social account.

Connect with Facebook